Denní program

červen 2015

Titul

Datum & čas

Sekce a projekty
/ Podprojekt

Typ

Místo

Program

22. 6. 08.30

Divadelní prostor

procházka

Slovanský ostrov - Žofín

Pět krátkých zatroubeníPět krátkých zatroubeníPět krátkých zatroubení
Místo: Slovanský ostrov - Žofín

V mezinárodním námořnickém jazyce znamená signál pěti krátkých zatroubení: „Nejsem si jistý vašimi záměry, ale jsem si jistý, že se srazíme.“ Ke sdělení tohoto varování používají plavidla zvukový signál v podobě pěti krátkých zatroubení a využijí k němu cokoli, co je zrovna po ruce – trubky, píšťaly a podobně. Performance Pět krátkých zatroubení je inspirována a ovlivněna tímto námořnickým vyjádřením nejistoty a směřuje pozornost ke sdílenému aktu plavení se v neznámém prostoru.

Městská exkurze je kritickým proniknutím na Vltavu, tedy řeku, která je zatížena historickými a kulturními významy a dnes funguje hlavně jako hřiště pro turistické lodě, které zde představují architektonicky cizí element. Ať už se plaví nebo jsou omezovány kotvištěm, reprezentují dřívější funkce a významy. Jedná se o experimentální site-specific představení, které se soustředí na zpochybnění tradiční interpretace daného místa, a které je realizováno komponovanými zvuky prolínajícími se s uklidňující akustickou atmosférou.

Výlet v malých loďkách na čtyřech jevištích: napříč rychle či pomalu tekoucí řekou, naproti zdymadlu; loďky jsou unášeny kolem Střeleckého ostrova, směrem k jezu a zůstanou stát na pod klenbou mostu. Naše malá flotila bude naslouchat zvuku náhodné, ale vnitřně propojené symfonii počasí, vody, lidí a lodí. Vzájemně se prolínající akce jsou oznamovány zvuky z rádia. Ty se tak nevysvětlitelně a nejednoznačně prolínají s okolní symfonií zvuků. Je to choreografie navzájem se překrývajících akcí s hudebním doprovodem rozličných zvuků a hlasů nějak spojených s vodou, která je zde symbolem průmyslu, komunity i rekreace. Každá scéna zhudebňuje a do kontextu uvádí sesbírané zvuky a promluvy. Akci rámují originální texty Pavla Brycze.

Pět krátkých zatroubení bylo původně vytvořeno v melbournském přístavu a v dolní části řeky Yarra v Melbourne. Pět krátkých zatroubení popře městský prostor v hranicích, které definuje zdánlivě neměnnou architekturu Starého města v Praze.

Pět krátkých zatroubení bylo poprvé uvedeno v Melbourne a produkováno City of Melbourne’s Arts Participation Program s podporou Port of Melbourne Corporation. Tato adaptace je podpořena IETM-Australia Council for the Arts Collaboration Project.

Madeleine Flynn, Tim Humphrey (Austrálie)
Australští audio umělci, kteří pracují s lidským zážitkem poslouchání, jejich spolupráce protíná průmysl, komunity a místa napříč veřejným uměním, filmem, rádiem, divadlem, tancem a instalacemi.

Kurátor: Anna Tregloan
Autor tématu. Madeleine Flynn, Tim Humphrey
Výtvarné řešení: Madeleine Flynn, Tim Humphrey
Produkce: Production: Bindi Green, Amalié Bulandrová
Další spolupracovníci: Bec Reid, Pavel Brycz, Tony Birch