Denní program

červen 2015

Titul

Datum & čas

Sekce a projekty
/ Podprojekt

Typ

Místo

Program

22. 6. 10.00-19.00

Divadelní prostor

výstava

VILA Štvanice

GOLEM CubeGOLEM Cube
Místo: VILA Štvanice

GOLEM Cube (Česká republika) je unikátní multimediální interaktivní čtyřplátnová videoinstalace, která přímo navazuje na inscenaci GOLEM Štvanice na stejnojmenném pražském ostrově. Úspěšný a oceňovaný projekt, který se odehrával v původně opuštěné vile č. p. 858, poprvé v Česku použil inscenační metodu imerzivního divadla. Divadla, které diváka zcela obklopuje.

Dvacetičlenný tvůrčí tým proměnil tři patra klasicistní vily a její okolí v dějiště mystického detektivního románu pražského německého spisovatele Gustava Meyrinka Der Golem. Celý prostor v divadle na tři hodiny ožil, stal se alternativní realitou, ve které se odvíjely paralelní příběhy, splétaly a rozplétaly se sítě vztahů a divák si musel, jako detektiv a voyer, sám nalézat situace a skládat si svůj nezaměnitelný příběh. Inscenace byla poprvé uvedena v září 2013 a třicítka herců se do objektu vrátila znovu i v dubnu 2014; tehdy také byla tato událost přetvořena do své výstavní podoby. Propojením audiovizuální záznamu, divadelní i filmové režie, herectví, scénografie, designu a polyekranové instalace se divákovi zprostředkovává původní divadelní zážitek pomocí všeobklopující projekce. Díky GOLEM Cube je možno přehledně sledovat jak celé dramatické situace, tak ta nejjemnější herecká gesta a scénografické detaily, jedinečnou atmosféru, prostor a výtvarnou podobu původní inscenace.

Instalace je vystavena v nově otevřeném kulturním prostoru VILA Štvanice, který byl objeven, získán a rekonstruován právě díky inscenaci GOLEM Štvanice.

„…je to podivné, dráždivě neuspořádané a obtížně sledovatelné divadlo-nedivadlo, a právě to je jeho hlavním půvabem.” (Vladimír Mikulka, 7. 9. 2013).

kurátor: Ivo Kristián Kubák
autor tématu: Ivo Kristián Kubák, František Týmal, Ivana Kanhäuserová a kol.
výtvarné řešení: Ivana Kanhäuserová

Ivana Kanhäuserová (* 1982)
Spolupracovala s řadou umělců a režisérů, včetně Jiřího Adámka (Řekni něco, 2013), Spitfire Company (Hlas Anny Frankové, NoD, 2007), Jana Friče a Jana Nebeského.

Ivo Kristián Kubák (* 1977)
Absolvent Katedry teorie a kritiky a Katedry režie, získal titul PhD na Katedře alternativního a loutkového divadla (DAMU), programátor, publicista a umělecký režisér v nezávislé divadelní skupině Tygr v tísni.

František Týmal (* 1987)
Experimentální filmař, jehož práce leží na rozcestí mezi stříbrným plátnem a prkny, která znamenají svět. Jeho práce je zasvěcena světlu a zvuku, při jehož poslechu vnímáme více než běžný, normální pocit, ale pociťujeme jej jako neoddělitelnou součást inscenace.

Informace o instalaci GOLEM Cube: www.golemcu.be

Informace o divadelní produkci GOLEM Štvanice: www.golemstvanice.cz

Informace o VILE Štvanice: www.vilastvanice.cz

 

Otevírací doba výstavy:
18. – 28. 6., 10:00 – 19:00
19. 6., 10:00 – 23:00

Každý večer od 18 hod. návštěvníky VILOU provede člen týmu GOLEM Cube/ GOLEM Štvanice.